www.isyazilim.com
 


SolidCAM for SolidWorks
 » Tasarım
 » Doğrulama
 » Veri Yönetimi
 » Dökümantasyon
 » İletişim-Paylaşım
 » Ürün Karşılaştırma
 » 2.5 Eksen Frezeleme
 » 3 Eksen Frezeleme
 » 3+2 Pozisyonlamalı İşleme
 » 5 Eksen Sürekli İşleme
 » HSM
 » Tel Erezyon
 » Torna ve C Eksen Torna
 » SolidCAM Özellikler
Cimatron
Nc Brain
3DQuickTools

SolidWoks içerisinde HSM Modulü

SolidCAM HSM, kalıplar ve karmaşık 3 boyutlu parçalar işlemek için çok güçlü ve  kendini pazarda kanıtlamış bir hızlı işleme modulüdür.  HSM modulü benzersiz işleme ve takımyolu bağlantı stratejileri sunar.
 
SolidCAM in HSM modulü kesme sırasındaki takımyolu hareketlerini yumuşatır ve sürekli takımyolunu sağlamak için gerekli yerlerde geri çekilir – ki bu da yüksek kesme hızlarını sürdürebilmenin başlıca ihtiyacıdır.
 
SolidCAM HSM modulü ile yüksek Z seviyelerine geri çekilmeler minimuma indirilmiştir. Mümkün olduğunda açılı, yaylarla yumuşatılmış geri çekilmeler, ihtiyaç duyulandan fazla boşta hareketi engeller – bu da işleme süresini minimuma indirir.
 
HSM modulünün sonucunda verimli ve yumuşak takımyolları ortaya çıkar. Bunun sonucunda da yüksek yüzey kalitesi, daha az takım aşınması ve CNC tezgahınızın ömrünün artması size sağlayacağı en önemli faydalardır.
 
Sağladığı daha kısa imalat süresi, düşük maliyet ve gelişmiş kalite ile HSM modulü imalathaneler için günümüzün vazgeçilmezlerinden biridir.

SolidCAM HSM , ileri hızlı işleme kabiliyetlerine ihtiyaç duyan tüm kullanıcılar için en iyi çözümdür.

SolidCAM HSM modulü ile CAM teknolojisine: Takımyollarında keskin köşelerden kaçınma, takımın yüzey ile mümkün olduğunca fazla temasta olmasını sağlama, kesme dışı ve havada boşta hareketleri azaltma ve yumuşak/teğet giriş-çıkışlar oluşturma gibi birçok yenilik eklemiştir.
 
Herhangi bir 3B HSM işleme stratejisi işleme sınırlarını belirterek veya yüzey açı değerleri ile kontrol edilebilir. SolidCAM HSM modulü benzersiz sınır yaratma araçları-izdüşüm sınırlar, takım temas alanı , yüzeysek sınırlar,teorik kalan talaş alanları, kalan talaş sınırları ve kullanıcı tanımlı 2 boyutlu sınırlar- içermektedir.

SolidCAM HSM , ileri hızlı işleme kabiliyetlerine ihtiyaç duyan tüm kullanıcılar için en iyi çözümdür. Ayrıca eski CNC tezgahlardaki verimliliği arttırmak ve takım ömürlerini uzatmak maksadı ile de kullanılabilir.

HSM Stratejileri
 
SolidCAM HSM içerisinde birçok kaba ve finiş stratejileri içermektedir.

HSM Finiş Stratejileri

Doğrusal İşleme

Doğrusal işleme en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Doğrusal işleme genel olarak kaba işlemlerinden finiş işlemlerine geçiş amacı ile kullanılır. Geçişler XY düzleminde paraleldir ve yüzeyi Z doğrultusunda takip eder. Açısını ve yataydaki geçiş aralığını seçebilirsiniz. Çapraz finiş, doğrusal takım yoluna 90 derecede ikinci bir yol, tüm parçayı bitirmek için kullanılabilir.

Sabit Z İşleme

Sabit Z işleme takım yolları, parçayı dikeyde dilimlere böler gibi, Z ekseni yönünde birbirinden belli aralıklarda oluşur. Bu yöntem duvarların yarı finişinde ve finişinde en iyi yöntemdir. Takımyollarını 30 ile 90 derece arasında sınırlayarak, dike yakın alanlar işlenir ve düzleme daha yakın olan alanlar daha uygun stratejiler ile işlenmek üzere bırakılır.

Yatay Alan İşleme

Yatay alan işleme stratejisi otomatik olarak parçanın tüm düz yüzeylerini algılar ve istenilen ofsette temizler. Bağlantılar da kaba işlemedeki gibi, helisel, açılı yapılabilir ve yumuşak bağlantılar içerir. Eğer kullanıcının bu yüzeyleri birkaç seferde işlemesi gerekiyor ise istenilen değerde ve istenilen sayıda ofset verilebilir.

Formlu(Morphed) İşleme

Formlu işleme akış sınırları ve yön sınırları ile takım yolunu kontrol eder.  Form geçişleri yüzey üzerinde paralele yakın bir formatta ve akış sınırları içerisinde yönlenme sınırlarını takip ederek oluşur. Her geçiş kendinden bir önceki geçişten etkilenir ve kendinden bir sonrakini etkiler, bu şekilde form değişikliği sağlanmış olur.

3B Kenar Ofseti

Sabit adımlı işlemeye benzer bir işleme şeklidir. Fakat, malzemenin en dış sınırlarından başlayıp merkeze doğru işleme yapmanın yanında, parçanın köşelerinde bir seri kalem frezeleme takım yolları oluşturulur.

Spiral işleme

Spiral işleme, belirlenen sınırlar içerisinde seçilen bir noktaya doğru birbirinden eşit mesafede spiral takım yolları oluşturulmasını sağlar.  Spiralin odaklandığı nokta otomatik olarak belirlenir veya kullanıcı tarafından başka bir nokta da tanımlanabilir.

Kalan Talaş İşleme 

Kalem frezelemede dik duvarların işlenmesi takıma zarar verebilecek ve yüzey kalitesinde bazı durumlarda problem yaratabilecek olmasına rağmen, kalan talaş işleme teknolojisi geometri üzerindeki kalan talaşı bilerek bir takım yolu oluşturur. Dik ve eğimli yüzeyler, aynı prosedür içerisinde farklı tekniklerle işlenir.
Kalem Frezeleme Kalem frezeleme stratejisi ile daha önceki operasyonların ulaşamadığı, küçük kavisler ve köşe yuvarlatmalar içerisindeki kalan talaşı işlemek mümkündür. Kullanacağınız takım yarıçapı ile işlenen geometri üzerindeki kavis yarıçapları aynı olduğunda kullanılması ideal bir prosedür tipidir.

Sınır İşleme

Takımı yüzey üzerindeki bir sınır üzerinde gezdirerek işleme yapma şeklidir. Bir profil üzerinde pah kırmak veya kalıp yollukları üzerinde işlem yapmak amacı ile kullanılabilir. İşlenmek istenen yüzeye eksi (-) ofsetle işleme yapmak mümkündür.

 
HSM Kaba Stratejileri

Kontur Kaba İşleme

Kontur kaba işleme stratejisi büyük hacimleri boşaltmak için en verimli ve uygun stratejidir. Z ekseninde bir seri ofsetli takımyolları oluşturulur. Kesimin derinliği otomatik adapte olur, düzlemsel alanları doğru temizler. Helisel veya açılı giriş kullanımı kullanılabilir. Takımyolları ve bağlantılar için yumuşatma yayları otomatik olarak oluşturulur ve bu sayede ilerleme hızları sabit tutulur.
 
Erkek İşleme

Erkek işleme stratejisi bu tip geometrileri dışarıdan-içeriye işlemek için geliştirilmiştir. Tüm takımyolları verilen Z seviyesinde dışarıdan başlar ve aşağıya doğru geometri sınırlarını ofsetleyerek devam eder. Eğer parça hem erkek hem dişi bölümler içeriyorsa, SolidCAM otomatik olarak erkek ve dişi işleme stratejileri arasında geçiş yapar.
 
Ara Kaba İşleme

Ara kaba işleme, daha önce büyük bir takımla işlenen geometrilerde takımın giremediği alanları daha küçük bir takımla işlemek için kullanılır. SolidCAM HSM, havada boşta gezmeleri azaltmak için sürekli güncellenmiş stoğu kullanır. Büyük parçalar için takım küçülterek birden fazla kalan talaş operasyonu tanımlanabilir. Ayrıca döküm modelleri işlerken de kullanılabilir.