www.isyazilim.com
 


SolidCAM for SolidWorks
Cimatron
Nc Brain
3DQuickTools
 
  Genel Yol
 

GENEL CAM ÇALIŞMASI SONUÇLARI

- Uzun süren kontrolü zor verimsiz çalışma performansı ve düşük finish işleme kalitesi.

- Beklenmedik kesme yüklerinde takım kırılması.
Özellikle küçük takımlar ile çalırken takım kırılmaması garanti edilemez. Yüksek takım maliyeti ve Fazladan CAM operasyoları gerektirir.

- Eksik ve yetersiz işleme bilgisinden kaynaklanan işleme hataları. Kontrol edilemeyen kesim şartları.

- ATC Otomatik takım değiştirme ile güveli çalışmak zordur. Sürekli çalışma şartları sağlamak zordur, daha fazla zaman ve uğraş gerektirir.

- Sürekli operatör müdahalesi gerektiren kontrolsüz ve zor çalışma şartları. Operatör müdehalesi olmadan çalışma şartları oluşturulamaz.

   Basit Simülasyon & Kolay Çalıştırma

 

 

• NCBrain tüm uygulama fonksiyonlarını database üzerinden yürütür.

• Bu database tüm mühendislik bilgisine, makine yeteneklerine, kesici takım bilgilerine ve işlenecek malzeme bilgilerine sahiptir.

• Makine Bilgisi; Her CNC makinenin özellikleri birbirinden farklıdır, NCBrain kullandığınız CNC makinenin bütün özelliklerini dikkate alır.

• Malzeme Bilgisi; Farklı malzemelerin kesim şartları da farklı olmalıdır. NCBrain'in malzeme kütüphanesi içerisinde farklı tüm malzemeler tanımlıdır

• Takım Kütüphanesi; Farklı takımların, kesim şartları da farklı olmalıdır. NCBrain takım kütüphanesi içerisinde farklı tüm takımların kesim şartları tanımlıdır.

• Kesme Teknolojisi; NCBrain'in AR&GE kısmının uzun çalışmalar ve denemeler sonucunda elde ettiği yüksek kesme teknolojisi NCBrain içerisine eklenmiştir.

• NCBrain ile çalışırken kullanıcılar seçenekler ile uğraşmazlar, bütün analiz işlemleri NCBrain tarafıdan sizin kullandığınız CNC makine, takım ve malzeme bilgisi NCBrain'in yüksek kesme teknolojisi ile analiz edilip, en uygun şeklide size sunulur. Bu sayede maksimum güvenli, hızlı ve kaliteli üretim ortamı sağlanır..

   İlerleme Hızı Optimizasyonu
Feed İLERLEME Kontrolü sadece kesilen talaş miktarına göre OLMAMALI ? Kesme Koşullarını etkileyen bir çok faktör vardır, Bu olasılıkları CAM sistemleri algılayamaz.
NCBrain Kesim Süresince Takıma gelen kesme yüklerini OTOMATİK olarak hesaplayarak her koşul için gerekli olan en uygun kesme ilerlemelerini NC datanıza ekler. Bu sayede çok hızlı, güvenli ve kaliteli kesim yapmış olursunuz. Aynı zamanda hızlı kesim yaparken Takım ömürlerinizin belirgin bir şekilde uzadığını, Takım kırılmalarının Ortadan kalktığını ve Takım maliyetlerinizin belirgin bir şekilde düştüğünü fark edeceksiniz.
   Spindle-Devir Hızı Optimizasyonu
NCBrain en iyi yüzey kalitesi için devri değiştirir.
 
Takımın efektif kesme çapına ve kestiği geometriye göre ihtiyaç duyduğu devir otomatik hesaplanıp, NC dataya eklenir.
 
Aşağıdaki şekilden de anlaşılacağı gibi takım duvar ve taban geometrisi keserken farklı devirlere ihtiyaç duyar
 
 
   Takım Yolu Ekleme
Takıma aşırı yük gelen bölgeleri hesaplayarak problemli alanlara yeni takım yolları ekleyerek takım kırılmasını önler.
NCBrin orjinal takım yolunu değiştirmez, sadece problemli alanlara müdahale ederek yeni takım yolları oluşturur.
Bazı alanlarda devir ve ilerleme değiştirilerek güvenli kesim şartları sağlanamayabilir, bu gibi problemli alanlar NCBrain tarafından otomatik algılanılarak takım yolu ekleme fonksiyonu ile problemler ortadan kaldırılır.
   Havada Kesimi En Aza İndirgemek
Takımın kesim yapmadan yaptığı hareketleri otomatik algılar, gereksiz olanları otomatik olarak siler.
 
En optimum takım yolları ile güvenli çalışmayı garanti eder.
Kesim esnasında bazı alanlarda takımların orijinal CAM datası ile çalışırken kesim yapmadan boşta, gereksiz kesim hareketleri yaptığı gözlemlenir. NCBrain bütün bu gereksiz takım yollarını analiz ederek tespit eder ve güvenli bir şekilde otomatik siler.
   Takım Taban Çarpışmaları Önleme
Özellikle takma uçlu takımlarda, takımın orta bölgesi kesim yapmaya elverişli değildir. Bazı durumlarda takım yolu içerisinde takım, taban çarpmasını oluşturabilecek durumlar yaşanabilir. NCBrain takım kütüphanesini baz alarak bu durumları otomatik tespit ederek, problemli alanları otomatik olarak çözer.
Özellikle takma uçlu takımlar direk dalış yapmaya elverişli değildir. Eğer takım yolu içerisinde bu tarz problemler var ise NCBrain bu durumları da algılayarak otomatik olarak en elverişli şekilde yeniden düzenler.
   Takım Uzunluklarına Göre NC Datasını Ayarlama
Özellikle uzun takım boyları ile çalışma gerektiren durumlarda, istenmeyen şartlarla çalışmak zorunda kalabiliriz. NCBrain bu tarz çalışma ortamları için özel çözümler sunar. İstenirse takım ve tutucu bilgisini kullanarak NC datanızın kısa ve uzun takımlar ile işlenecek şekilde otomatik ayarlayabilirsiniz.
İstenirse takım uçlarının çalışma zamanlarına göre NC data düzenlebilir.
  Kesim Sonucu Doğrulama Kontrolü
 Kesme işlemine başlamadan önce kesim sonucunda oluşacak gerçek geometriyi orijinal CAD datası ile kontrol ederek kesim sonucu doğrulaması  kontrolünü yapabilirsiniz.
Bu sayede takımın fazla kesim yaptığı ve/veya kesim yapamadığı kalan alanlar otomatik olarak tespit edilip kontrol altında tutulabilir. NCBrain ile bu kontrolleri kesimden önce yaparak güvenli ve doğru, kesim ortamı oluşturulabilir.
  
   
Takım Yolu Düzenleme
 Takım yolları  üzerinde gerek duyulan düzenleme işlemleri (Silme, Taşıma, Kopyalama, Aynalama,...vb.) NCBrain ile çok kolay şekilde yapılabilir.
Özellikle takım yolu aynalama işlemleri CAM içerisinde yapıldığında CLIMB kesim CONVENTIONAL şekle döner, bu büyük problemlere yol açar, fakat NCBrain içerisinde takım yolu aynalama işlemi yapıldığında CLIMB kesim CLIMB olarak korunur.